piątek, 19 grudnia 2014

Przystanek 1: Warszawa (cz. 2)

Wracamy do naszego pierwszego przystanku w podróży po stolicach Europy, czyli do naszej pięknej Warszawy. Obiecałam, że tym razem wybierzemy się na ulicę Aleje Ujazdowskie oraz ulicę Belwederską.

Zacznijmy znowu od ronda Ch. de Gaulle’a z palmą, ale tym razem pójdziemy w drugą stronę w kierunku ulicy Aleje Ujazdowskie (swoją drogą to najdroższa ulica w warszawskiej wersji gry MONOPOL ;D).  Pierwsza część spaceru aż do Belwederu z  krótkimi przerwami na zdjęcia zajmie nam spokojnym tempem od 1,5 do 2 godzin, ale naprawdę warto.  Zaraz za rondem widzimy pomnik Ch. de Gaulle'a. Był to prezydent i bohater narodowy Francji, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, służył przez pewien czas w polskiej armii. Następnie mijamy piękny kościół świętego Aleksandra. Okazją do budowy kościoła właśnie pod wezwaniem św. Aleksandra było to, że Warszawa zamierzała powitać bramą triumfalną władcę nowo utworzonego Królestwa Polskiego, cara Aleksandra I, z którym wiązano początkowo pewne nadzieje wolnościowe. Car zaproponował, by zamiast bramy triumfalnej zbudowano kościół.


Następnie mijamy pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK, a za nim cały kompleks budynków sejmu i senatu. Idąc dalej wchodzimy już na ulicę Aleje Ujazdowskie, gdzie zaczynamy od Parku Ujazdowskiego, czyli coś dla miłośników "zielonej Warszawy". To 5,7 ha zielonej powierzchni. Zaprojektowany został przez Franciszka Szaniora w 1893 r. jako park miejski. Teraz jest to wszechstronny park, łączący w sobie elementy wodne, różnego rodzaju rzeźby oraz plac zabaw dla dzieci. Niezwykle atrakcyjnym dla spacerowiczów zabytkiem jest działająca nieprzerwanie od 1912 roku parkowa waga osobowa.




Idąc dalej, przecinamy Al. Armii Ludowej i dochodzimy do Zamku Ujazdowskiego. Wzniesiony w XVII wieku przez Zygmunta III Wazę. Obecnie jest to zabytkowy zamek, w którym odbywają się różnego rodzaju wystawy, projekty, wykłady i konferencje. Oczywiście wystawy są dostępne dla zwiedzających w każdy dzień poza poniedziałkami. Więcej informacji o aktualnych wydarzeniach i cenach biletów wstępu znajdziecie tutaj.


Następnie ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdują się tu kolekcje roślinne, które obejmują około 10 tysięcy gatunków. Na zwiedzających czekają interesujące okazy i ścieżki edukacyjne oraz szklarnie. Ogród można zwiedzać od wiosny do jesieni. Można również wcześniej zorganizować sobie zwiedzanie z przewodnikiem. Aktualne ceny znajdziecie tutaj.



Witamy

Teraz wchodzimy w Zespół Pałacowo-Ogrodowy - Łazienki Królewskie. Jest to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-ogrodowych w Europie. Zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie otoczonej przez jezioro. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami. Kiedy byłam mała zawsze nurtowało mnie pytanie dlaczego akurat "łazienki". Nazwa "Łazienki Królewskie" pochodzi od łaźni przebudowanej na pałac.

Na terenie parku znajduje się wiele zabytkowych budowli. Najważniejszą z nich jest Pałac na Wyspie. Pałac na Wyspie, letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, należy do najwybitniejszych realizacji stylu klasycystycznego. Początki budowli sięgają XVII wieku, kiedy właścicielem terenów Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Na jego polecenie w latach 1683–1689 architekt Tylman van Gameren wybudował pawilon ogrodowy – Łaźnię.



Inną ciekawą budowlą na terenie parku jest Pałac Myślewicki. Budowla w stylu wczesnego klasycyzmu w historii sztuki polskiej, wzniesiona w latach 1774–1777 według projektu królewskiego architekta Dominika Merliniego. Budynek, początkowo założony na planie kwadratu, został następnie powiększony o boczne pawilony. Pawilony owe, połączone z głównym korpusem ćwierć kolistymi łącznikami, uzyskały formę piętrowych wieżyczek i – podobnie jak korpus główny – zwieńczone zostały blaszanymi dachami w stylu „chińskim”.



Znajdziemy tam również Teatr na Wyspie. Letni teatr usytuowany nad brzegiem stawu południowego powstał w 1790 r. według projektu nadwornego architekta Jana Christiana Kamsetzera. Półkolista widownia zbudowana została wedle wzoru antycznego amfiteatru. Naprzeciw niej znajduje się położona na wyspie scena ze stałą dekoracją w postaci starożytnych ruin.



Nie możemy zapomnieć również o Belwederze. W miejscu obecnego Belwederu około 1660 r. Krzysztof Zygmunt Pac wzniósł dla swej małżonki nieduży pałac, który ze względu na piękny widok nazwano Belwederem.W latach 30. XVIII w. stary budynek powiększono według projektu Józefa Fontany. Stanisław August przeznaczył go na słynną manufakturę fajansów. W latach 1819-1822 barokowy budynek został przekształcony w duchu klasycyzmu przez Kubickiego na rezydencję wielkiego księcia Konstantego. Do korpusu głównego dodano monumentalne portyki, zaś parterowe skrzydła załamano pod kątem prostym. We wnętrzu zachowały się elementy jego oryginalnego wystroju (zwłaszcza Sala Niebieska, zwana dziś Pompejańską, i Pokój Bawialny). Ocalało również wiele mebli i innych zabytkowych przedmiotów. Obecnie Belweder jest siedzibą Prezydenta RP.



Poza takimi historycznymi budowlami znajdziemy również wiele pomników, np. pomnik króla Jana III Sobieskiego, pomnik Fryderyka Chopina, pomnik Henryka Sienkiewicza oraz pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Nieopodal znajduje się drugi zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie. Tutaj warty zobaczenia jest przede wszystkim Pałac w Wilanowie. Perła polskiej architektury i jeden z symboli Warszawy. Król Stanisław August Poniatowski wydawał tu przyjęcia i zapraszał na słynne obiady czwartkowe. Atrakcją specjalną są rejsy gondolami, które cumują w pobliżu pałacu. Niestety nie ma możliwości zwiedzania pałacu przez gości indywidualnych. Natomiast jeżeli wybieracie się na wycieczkę zorganizowaną z większą grupą przydatne będą informacje zawarte tutaj.



To koniec pieszej wycieczki po Warszawie. Zachęcamy do dzielenia się zdjęciami z Waszych wycieczek po stolicach Europy. Może byliście niedawno w Warszawie? A może nawet wybraliście się szlakiem zaproponowanym przez nas? Czekamy na Wasze foty pod adresem nessy.kr@gmail.com

W następnym poście zaproponujemy jeszcze kilka atrakcji Warszawy poza naszym spacerem. Na życzenie jednego z naszych czytelników zamieścimy również atrakcje związane ze sportem.

3 komentarze:

  1. Idealny wpis dla kogoś kto chce poznać piękne zakątki naszej stolicy!

    Osobiście planuję w tym roku wycieczkę do Warszawy, więc na pewno skorzystam ze szlaku zaproponowanego przez Panią Agnieszkę, dziękuję!

    Pozdrawiam PK

    OdpowiedzUsuń
  2. Życzymy więc udanej wycieczki i z niecierpliwością czekamy na zdjęcia ; )

    OdpowiedzUsuń
  3. Warszawę mogłabym oglądać codziennie... Super ją przedstawiłaś!

    OdpowiedzUsuń